Akne (Sivilce) Tedavisi

Genellikle sivilce olarak bilinen akne, yüzde ve gövdede yağ bezlerinin açıldığı gözeneklerin tıkanmasıyla oluşur.

Sivilce (Akne) Neden Oluşur?

Derideki yağ bezleri, cildi nemli tutmak için sebum adı verilen yağ salgılarlar. Sebum kıl köklerinden ve gözeneklerden cilde geçer. Aşırı sebum üretimi olduğunda veya gözenekler tıkandığında sebum, folikül denilen kıl kökleri içinde birikmeye başlar. Ciltte bulunan bakteriler de foliküllerin içinde büyür ve çoğalır. Bunun sonucunda iltihaplı sivilceler gelişir.

  • Genetik yatkınlık
  • Hormonal bozukluklar (yumurtalık kistleri, böbrek üstü bezleri hastalıkları, adet düzensizlikleri, insülin direnci,vs)
  • İlaçlar (kortizonlu ilaçlar, vitaminler, lityum, vs)
  • Kimyasallar (mesleki maruziyet, klor, katran,vs)
  • Sigara kullanımı
  • Yanlış kozmetik ürün kullanımı
  • Güneş maruziyeti
  • Diyet alışkanlıkları (yüksek glisemik indeksli gıdalar, paketli gıdalar, batı tipi beslenme, vs) akneye sebep olurlar.


Sivilce (Akne) Kimlerde Görülür?

Akne her yaşta görülebilir. En sık ergenlik döneminde görülür.

Sivilce (Akne) Tipleri Nelerdir?

Beyaz sivilce (kapalı komedonlar): Açıklığı kapanmış, sebum ile dolu, küçük sarı-beyaz gözeneklerdir. 

Siyah noktalar (açık komedonlar): Sebumun havadaki oksijen ile siyah renge dönüşmesi sonucunda küçük, siyah bir açıklığı olan gözeneklerdir.

Papüller: İltihabın başladığı yumuşak, küçük pembe kabarıklıklardır. 

Püstüller: Kızarık, kabarık iltihabın ortasında sarı irin bulunan sivilcelerdir.

Nodüller: Derinin iç kısımlarında yerleşen, iltihaplı, sert, büyük ve ağrılı sivilcelerdir. 

Kistler: Derinde bulunan, irinle dolu ve ağrılı sivilcelerdir.

Sivilce (akne), komedojenik akne, hafif / orta / şiddetli papülopüstüler akne ve nodulo-kistik akne olarak sınıflandırılır.

Sivilce (Akne) Nerelerde Görülür?

Akne yağ bezlerinin fazla miktarda bulunduğu bölgelerde görülür. En çok; yüz, göğüs ve sırtın üst bölgeleri ile boyun ve omuzlarda görülür.

Sivilce (Akne) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce tedavisi uzun süren, sabır gerektiren bir süreçtir. Sivilcenin tipi ve şiddeti, hastanın yaşı ve klinik durumu göz önüne alınarak tedavi seçilir.

Akneli ciltlere uygun sabun veya jellerle yüz günde 2 kez yıkanmalıdır. Yağsız nemlendirici ve güneş koruyucu kullanılmalıdır. Sivilceler sıkılmamalıdır.

Sivilceler iyileşirken kızarıklık, leke veya çukur izler bırakabilir. Bunları düzeltmek için kimyasal peeling, mikroiğneleme (dermapen), mezoterapi, prp ve lazer işlemleri yapılmaktadır. 

Sivilcelerin iyileştiği dönemde, tekrar çıkmasını önlemek için haftada 2-3 gün devam tedavisi yapılır. Devam tedavisinde kremler kullanılır.